Dzisiaj jest 25 listopada 2017, 13:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Tytu艂: Inflanty i Kurlandia
Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Od dawna nosi mnie, 偶eby objecha膰 Inflanty i Kurlandi臋. Kiedy艣 przeczyta艂em relacj臋 kolesia, kt贸ry zaliczy艂 Litw臋, 艁otw臋 i Estoni臋 w ci膮gu 5 dni Polonezem. Takie tempo jest jednak nie dla mnie, ja wol臋 powoli i delikatnie. ;-)
Koncepcja jest taka aby w najbli偶sze wakacje (sam jeszcze nie wiem czy to b臋dzie ju偶 lipiec, czy dopiero sierpie艅) przejecha膰 si臋 przez ww. kraje. Jad膮c tam proponuje trzyma膰 si臋 wybrze偶a, powr贸t przez wschodnie rubie偶e. Ca艂o艣膰 nie powinna trwa膰 d艂u偶ej ni偶 2 tygodnie. Tym razem chc臋 jecha膰 liberatorem. Kraje te s膮 bardziej cywilizowane od naszego, zatem 偶adnych szczeg贸lnych przygotowa艅 nie planuj臋. Nawet paszport nie jest potrzebny. Mapy od dawna mam, przewodniki te偶. Nic tylko jecha膰.
Kto艣 ju偶 by艂, kto艣 chce jecha膰 :?:

1. Mam, bo mie膰 chc臋!
2. Ci膮gle ni mom chenci do roboty!
3. Jak mam czas to le偶臋 i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko le偶臋!
4. Z optymizmu ju偶 si臋 wyleczy艂em, z g艂upoty niestety jeszcze nie!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Tytu艂: Re: Inflanty i Kurlandia
Ogl膮dacz
Ogl膮dacz

Czy ustala艂e艣 ju偶 wst臋pn膮 tras臋, ile km? Drogami czy bardziej terenowo?

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Tras臋 mam ustalon膮 od dobrych 10 lat. :mrgreen: Do przejechania b臋dzie ok. 4 tys. km (link). Zapytacie dlaczego tak du偶o? Bo wyznaczaj膮c tras臋 korzysta艂em z nietypowego przewodnika jakim jest "Important birds areas in Europe".
Priba艂tyka to kr贸lestwo szutr贸w, poczytaj cho膰by ostatni numer A艢 4x4, poza tym po niedawnej afryka艅skiej przygodzie odczuwam lekki przesyt jazd膮 po dobrze utrzymanych asfaltach. Nie艣pieszne pomykanie szuterkiem z r贸wnoczesn膮 kontemplacj膮 otaczaj膮cej rzeczywisto艣ci to jest clue mojego pomys艂u na ten wyjazd.

Wycieczk臋 t膮 traktuj臋 jak osobiste wyzwanie bo ju偶 dwa raz by艂em w drodze do Estonii i za ka偶dym razem co艣 mnie zatrzymywa艂o w Polsce. Oby nie tym razem.

1. Mam, bo mie膰 chc臋!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Ogl膮dacz
Ogl膮dacz

A jak w tych krajach jest z noclegami. Na dziko si臋 da? i czy jest to bezpieczne? Po ile jakie艣 kempingi.
Ewentualnie czy liczy艂e艣 koszt wyprawy?
Paliwo znam ale kwestia prze偶ycia, jedzenie w por贸wnaniu do Polski, noclegi, dodatkowe op艂aty, jakie艣 winiety.

W zesz艂ym roku byli艣my w Rumuni i by艂o fantastycznie. W tym roku mieli艣my nigdzie dalej nie jechac ale kto wie ;)

Szutry bardzo fajnie, dziurawe drogi itd by艂e nie b艂oto i przepraw贸wka bo carry tylko ty艂em p臋dzone.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Koszty aprowizacji s膮 por贸wnywalne z naszymi. Szczeg贸艂ow膮 kalkulacj臋 ju偶 dawno wyrzuci艂em do kosza bo mi si臋 nie sprawdza w praktyce. Z nocowaniem na dziko nie ma problem贸w o ile nie robisz tego komu艣 pod nosem lub w miejskim parku. Ludzie, kt贸rzy tam byli (opowie艣ci z pierwszej r臋ki) twierdz膮, 偶e obozowa膰 mo偶na nawet na wydmach i nikt si臋 nie czepia. Z w艂asnego do艣wiadczenia wiem, 偶e pomimo nastawienia na samowystarczalno艣膰 dobrze jest co 2-3 dni lizn膮膰 nieco luksusu w postaci prysznica z ciep艂膮 wod膮, normalnego 艂贸偶ka lub michy ciep艂ej strawy podstawionej pod nos. Wszystko zale偶y co kto lubi. W moim przypadku jest tak, 偶e gdy spodoba mi si臋 to co widz臋 dooko艂a to zatrzymuj臋 si臋 cho膰bym by艂 w 艣rodku niczego a jak spodoba mi si臋 klimat na campingu to potrafi臋 zmarudzi膰 tam nawet 2-3 dni. Pe艂en luz bo w ko艅cu mam odpocz膮膰. :mrgreen:

1. Mam, bo mie膰 chc臋!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Liberatorus Maximus
Liberatorus Maximus
Awatar u偶ytkownika

Wracaj膮c do koszt贸w to orientacyjnie ile na tak膮 wypraw臋 nale偶y zarezerwowa膰 艣rodk贸w ... tzn. jaki b臋dzie debet na karcie :mrgreen:

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Paliwo to jakie艣 2 tysi膮ce. Jak kto艣 potrafi wy偶y膰 d艂u偶szy czas na chi艅skich zupkach to na jedzenie wyda 100 z艂, spa膰 mo偶na w aucie i odpu艣ci膰 sobie kupowanie pami膮tek. Ja jednak jestem nieco bardziej rozrzutny i zak艂adam, 偶e na przyjemno艣ci wydam drugie 2 tysie. Nie wyobra偶am sobie odbycia takiej wycieczki bez skosztowania lokalnej kuchni i miejscowych trunk贸w. Wtajemniczeni twierdz膮, 偶e Trzy Dziewi膮tki to dopiero pocz膮tek przygody. :mrgreen:

1. Mam, bo mie膰 chc臋!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Ogl膮dacz
Ogl膮dacz

Niuftia pisze:
Paliwo to jakie艣 2 tysi膮ce. Jak kto艣 potrafi wy偶y膰 d艂u偶szy czas na chi艅skich zupkach to na jedzenie wyda 100 z艂, spa膰 mo偶na w aucie i odpu艣ci膰 sobie kupowanie pami膮tek. Ja jednak jestem nieco bardziej rozrzutny i zak艂adam, 偶e na przyjemno艣ci wydam drugie 2 tysie. Nie wyobra偶am sobie odbycia takiej wycieczki bez skosztowania lokalnej kuchni i miejscowych trunk贸w. Wtajemniczeni twierdz膮, 偶e Trzy Dziewi膮tki to dopiero pocz膮tek przygody. :mrgreen:

999 dla mnie okaza艂y si臋 ko艅cem przygody :-) podobnie jak piwo 'Nokautas" przypadkowo kojarzy sie z polskim s艂owem.
Co do trasy przez Litw臋 polecam koniecznie Druskienniki - aqua park i zaraz obok nad rzek膮
naprawd臋 profesjonalny park linowy nawet z przejazdem przez Niemen.
Je艣li nie by艂e艣 na Litwie to na pewno radz臋 uwa偶a膰 na Policj臋, rygorystycznie sprawdzaj膮 pr臋dko艣膰.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Bo takich trunk贸w si臋 nie pije tylko degustuje. :mrgreen:
Druskienniki - ulubiony kurort Marsza艂ka - znam i lubi臋. Park linowy ju偶 widzia艂em alem naonczas nie zabra艂 pampers贸w (a mojego rozmiaru na miejscu akurat zabrak艂o ;-) ) wi臋c nie zaliczy艂em.
Na policj臋 trzeba uwa偶a膰 tak偶e na 艁otwie i w Estonii, s膮 bardzo pryncypialni w kwestii przestrzegania przepis贸w i stosuj膮 takie sztuczki o kt贸rych naszym smerfom nawet si臋 nie 艣ni艂o (np. fotoradar w cywilnym Golfie II). Inna sprawa, 偶e tamtejsze ograniczenia jakby mia艂y wi臋kszy sens i faktycznie wynika艂y z troski o bezpiecze艅stwo.

1. Mam, bo mie膰 chc臋!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]