Dzisiaj jest 14 grudnia 2017, 10:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3  Nast臋pna
Autor Wiadomo艣膰
 Tytu艂: M贸jm贸jm贸j!
Nowicjusz
Nowicjusz

I uda艂o si臋! Wiele tygodni szukania i w ko艅cu mam swojego szalonego mikromikrobusa ;-)
Na pocz膮tek si臋 przywitam, cho膰 na forum ju偶 kiedy艣 pisa艂em (pyta艂em o pasy do suzuki carry).
Wojtek mi na imi臋, jestem ze 艢l膮ska i z 偶on膮 od wczoraj jeste艣my posiadaczami Libero v1, tego oto:
Obrazek
Sztuka kupiona od tutejszego forumowicza - ba偶anta, kt贸rego pozdrawiam serdecznie! Fura super, a obiad, jakim nas uraczy艂e艣 r贸wnie dobry :-D
Libero ma by膰 autem "na co dzie艅" i na zim臋, od wiosny do lata je藕dzimy citroenem 2cv z '73r i to chyba zawsze b臋dzie dla nas auto nr jeden ;-)
Obrazek
Z pewno艣cia z czasem b臋d臋 mia艂 sporo pyta艅 natury technicznej, cz臋sto g艂upich, ale daleko mi do speca o mechaniki, wi臋c jako艣 sobie musz臋 radzi膰.

I przy okazji pytanie - czy jest tu kto艣 z okolic Rybnika/呕or/Pszczyny, ew. innych cz臋艣ci 艢l膮ska? Zawsze dobrze mie膰 jak膮艣 bratni膮 dusz臋 w pobli偶u, kt贸ra co艣 podpowie.

Juz w艂a艣ciwie na pocz膮tku mam pewne przemy艣lenia. Ot贸偶 wracj膮c wczoraj na trasie zacz膮艂 mocno si臋 grza膰, co w efekcie doprowadzi艂o do prawie identycznych prze偶y膰 jak te z postu proliba: http://subarulibero.org/viewtopic.php?p=10288#10288, kt贸ry nawiasem m贸wi膮c sprz膮tna艂 mi tamte libero sprzed nosa, bo pan le艣niczy mi je obiecywa艂 przez 3 dni i zapewnia艂, 偶e jestem tym pierwszym i jedynym, a tu nagle "NIE MA". Ale jak wida膰 dobrze si臋 sta艂o, ja trafi艂em chyba lepiej :-)
Wracaj膮c do postu proiba-czytaj膮c go wczoraj w nocy, po powrocie do domu, po 400km przejechanych w 7godzin, mia艂em wra偶enie, 偶e kto艣 opowiada mi moj膮 podr贸偶.
Auto grza艂o si臋 niemi艂osiernie, dmuchawa wia艂a tylko zimnem. Po 150km dola艂em litr borygo (z oszcz臋dno艣ci tylko litr, by艂em ju偶 sp艂ukany), chwil臋 by艂o lepiej, temp spad艂a do ok. 3/4 wska藕nika, ale za moment zn贸w skok pod sam膮 czerwon膮 kresk臋. Dmuchawa oczywi艣cie wci膮偶 daje tylko zimnem, wi臋c i my ju偶 podmro偶eni. W efekcie po 200km auto zagotowa艂o si臋, a my utkn臋li艣my na jakim艣 pustkowiu, szcz臋艣liwie wszystko wydarzy艂o si臋 przy samej stacji benzynowej. Ruszy艂em po domostwach a偶 trafi艂em do tamtejszego mechanika, pewny 偶e to termostat. A 偶e na silnikach si臋 nie znam specjalnie, a tym bardziej tym subarowskim, kt贸rego posiadam dopiero co od paru godzin, wola艂em zasi臋gn膮膰 porady specjalisty. Ten, 偶e sobota wiecz贸r, idzie na impreze, ruszy膰 mu si臋 nie chce 50m na stacj臋 zerkn膮膰, co艣 tam wr贸偶y, 偶e to na bank nie termostat, 偶e uszczelka pod g艂owic膮, 偶e auto mog臋 zostawi膰, ale dopeiro w pon si臋 tym zajm膮. No i 偶e na cz臋艣ci trzeba d艂ugo czeka膰 pewnie, bo "subaru libero? A co to? Francuz jaki艣?" (autentyk). Wi臋c mowi臋 do go艣cia, 偶eby sprzeda艂 mi borygo po ludzkiej cenie, bo reszt臋 got贸wki mam, a do domu 200km, bankomatu w mie艣cinie nie ma, a na stacji chc膮 maj膮tek. Da艂 za 40z艂 5L, wr贸ci艂em wi臋c do liberka, i zalewam i zalewam i tak pod korek, wesz艂o 4L. Slysz臋 jak powietrze uchodzi, i p艂yn wchodzi tam gdzie powinien.
W ko艅cu moment pr贸by i uda艂o si臋, odpali艂. Happyend, kolejne 200km ju偶 bez 偶adnego grzania silnika, a dmuchawa, zacz臋艂a podawa膰 ciep艂o do kabiny.
Generalnie nie chc臋 absolutnie tutaj obwinia膰 ba偶anta - auta dostali艣my sprawne, przez pierwsze 100km grza艂o tam gdzie trzeba [kabin臋], i ch艂odzi艂o te偶 to co trzeba [silnik]. a nie na odwr贸t. Po prostu co艣 nawali艂o, nie wiem, wycieka膰 zacz膮艂 p艂yn, czy po prostu by艂o go ma艂o, a ja dure艅 przed d艂ug膮 tras膮 nie sprawdzi艂em jego poziomu. Termostat to chyba jednak nie by艂. Pozostaje mi poobserwowa膰 teraz przy codziennym u偶ytkowaniu, czy problem b臋dzie wraca艂, czy by艂a to jednorazowa akcja...

Si臋 rozpisa艂em..

Pozdrawiam wszystkich, do zobaczenia gdzie艣 na trasie :)

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Tytu艂: Re: M贸jm贸jm贸j!
Liberatorus Maximus
Liberatorus Maximus

Wielce gratuluje taki wysyp 艣wiadczy o tym 偶e i mi sie niebawem uda :!:

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Witamy serdecznie w naszych progach. Jako zdeklarowany mi艂o艣nik Citroena Mehari (najlepiej jeszcze w wersji 4x4) ja ciesz臋 si臋 podw贸jnie bo widz臋, 偶e na bratni膮 dusz臋 trafi艂em. :mrgreen: Wprawdzie jeszcze nie mam ale po cichu rozgl膮da艂 si臋 po 艣wiecie celem ewentualnego nabycia. Po ostatniej wizycie w Afryce zacz膮艂em tak偶e przyjaznym okiem spogl膮da膰 na R4 od Renaulta.
Wszystkie one z tej samej epoki pochodz膮 i maj膮 to co艣, co albo dawno zgubi艂y albo nigdy nie mia艂y wsp贸艂czesne nam samochody.

Wracaj膮c do przyg贸d z liberatorem. Czy po powrocie do domu musia艂e艣 ponownie uzupe艂nia膰 p艂yn w uk艂adzie ch艂odzenia?

1. Mam, bo mie膰 chc臋!
2. Ci膮gle ni mom chenci do roboty!
3. Jak mam czas to le偶臋 i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko le偶臋!
4. Z optymizmu ju偶 si臋 wyleczy艂em, z g艂upoty niestety jeszcze nie!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Nowicjusz
Nowicjusz

koko - powodzenia 偶ycz臋, ja szuka艂em jakie艣 3m-ce, a wcale nei ogranicza艂em si臋 tylko do libero, bra艂em te偶 pod uwag臋 piaggio, carry, hijeta czy damas. Ci臋偶ko by艂o, a potem nagle BUM pojawi艂o sie kilka naraz :)

Niuftia - to ja r贸wnie偶 si臋 ciesz臋 i polecam bardzo, kaczka to niesamowicie wdzi臋czne auto, mehari zapewne te偶, niestety trudno dost臋pne i u nas cholernie drogie. Ostatnio by艂 na allegro za 40tys. Gdyby艣 szuka艂 jednak 2cv daj zna膰, mo偶e b臋d臋 m贸g艂 pom贸c.
A R4 te偶 brali艣my pod uwag臋! W艂a艣nie teraz gdy decydowali艣my si臋 na zakup auta. Za mikrovanem przemawia艂a jednak jego pojemno艣膰 i tak pad艂o na libero ostatecznie.

Dzisiejsze auta to absolutnie nie to samo, chyba nigdy nie kupi臋 nic "nowego" ;-)

P艂yn chyba nie uciek艂, przez ca艂a drog臋 po dolaniu, wska藕nik temp. by艂 na samym dole, ani nie drgn膮艂, co te偶 w sumie wyda艂o mi si臋 dziwne, z regu艂y jest w po艂owie :?:
Zaraz jad臋 co艣 poza艂膮twia膰, zobacz臋 czy co艣 si臋 nie dzieje.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Ogl膮dacz
Ogl膮dacz

Witam.
Zmartwi艂o mnie jak powiedzia艂e艣 mi z tym p艂ynem.
Uszczelk臋 pod g艂owic膮 wymienia艂em w tym roku, gdzie艣 tu opisywa艂em na forum 偶e silnik nie ma mocy. by艂a przerwana mi臋dzy t艂okami i nie mia艂 si艂y, ale p艂yn nie przecieka艂. Ostatnio jak wymienia艂em poduszk臋 przy silniku to sporadycznie obejrza艂em silnik od spodu. by艂o sucho przy kolektorze wydechowym i nad nim, zaciek贸w te偶 nie by艂o 偶adnych wi臋c my艣l臋 偶e uszczelka jest w porz膮dku, mocy tez mu nie brakuje. Czujnik temperatury jak go kupi艂em nie chodzi艂 ale to przez to 偶e samoch贸d sta艂 ponad rok nie u偶ywany, po paru dniach jazdy zacz膮艂 chodzi膰. Z temperatur膮 silnika nie by艂o nigdy problemu, wska藕nik by艂 na po艂owie a jak szed艂 aby troch臋 do g贸ry to zaraz wraca艂 na swoj膮 pozycj臋. Mo偶e i moja wina bo mog艂em sprawdzi膰 przed tak膮 d艂ug膮 tras膮 czy jest po korek p艂yn, ale jak wymieni艂em rok temu p艂yn tak go nie dolewa艂em, silnik si臋 nie grza艂 i nagrzewnice chodzi艂y jak nale偶y.
Poje藕dzij i zobacz czy si臋 co艣 b臋dzie dzia艂o.
Czujnik temperatury mo偶e przegrza艂o go przy silniku... jak nie zacznie dzia艂a膰 to odkr臋膰 艣rubk臋 co jest przymocowany przy silniku i obczysc mo偶e pomo偶e... tylko doj艣cie jest tam kiepskie.
Szczerze ju偶 t臋sknie za libero:) jeszcze kiedy艣 na pewno sprawie sobie takie autko.
Grunt 偶e trawi艂 w dobre r臋ce ;-)

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Nowicjusz
Nowicjusz

Spoko, spoko, ja przypuszczam, 偶e po prostu przegrza艂em go jad膮c te pierwsze 100km praktycznie tylko na 4biegu :) P艂ynu by艂o mo偶e te偶 nie za du偶o to i znikn膮艂 szybko. To by艂o do艣膰 g艂upie, ale zbyt sugerowa艂em si臋 tym, 偶e silnik nie brzmia艂 jakby domaga艂 si臋 wy偶szego biegu. My艣la艂em, 偶e mo偶e je藕dzi si臋 tym troch臋 inaczej ni偶 osob贸wk膮, a 5tke wrzuca dopiero przy jaki艣 mega pr臋dko艣ciach a nie 80kmh :oops:

Jeszcze raz zaznaczam, 偶e nie mam do Ciebie ba偶ant absolutnie 偶adnych pretensji, takie rzeczy po prostu si臋 zdarzaj膮 :)

Dzi艣 przejecha艂em troche km, na zakupy itd, wszystko sprawia wra偶enie, 偶e gra ok.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Ogl膮dacz
Ogl膮dacz

witam, witam
mam r贸wnie偶 pytanie natury technicznej odn. grzania (jako 偶e posiadaczem libero jestem od niedawna i niewiele o nim wiem) - wska藕nik temperatury w moim autku po rozgrzaniu silnika lub przejechaniu powiedzmy 10km nieznacznie si臋 podnosi tak do 1/4 skali, nie mog臋 te偶 powiedzie膰, aby nadmuch z czerwonego pola by艂 mocno gor膮cy - czy w takim razie wszystko w normie (nadmieni臋, 偶e jest to libero V2)? Ponadto teraz zim膮 zacz膮艂 sporo pali膰 no tak dych臋 na 100km - to te偶 w normie? Taka moja sugestia, 偶e mo偶e termostat pad艂 i silnik nie nagrzewa si臋 odpowiednio...

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Liberatorus
Liberatorus

niewiem jak w V2 ale w V1 grzanie najlepiej dzia艂a przy ustawieniu nawiewu na szybe.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Liberatorus Maximus
Liberatorus Maximus

Rejestracja lub to lubart贸w?
I poka wi臋cej fotek

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Tytu艂: ogrzewanie
VIP
VIP

jare'k - musisz odpowietrzy膰 uk艂ad grzewczy - w tym celu unie艣 ty艂 Subaraka na jakie艣 35-40cm nad ziemie"oczywi艣cie po rozgrzaniu silnika" i w r臋kawicy ochronnej delikatnie odkr臋膰 korek wlewu p艂ynu h艂odz膮cego, sta艅 nieco z boku auta bo mo偶e mocno strzeli膰 gor膮ca para lub h艂odziwo - korek mo偶e polecie膰 na ok. 2m. Potem musisz poczeka膰 a偶 ustanie bulgotanie w uk艂adzie h艂odzenia - ustaw regulatory grzania na max - nast臋pnie dolej p艂ynu ch艂odz膮cego - jak to nie pomo偶e to czeka ci臋 wymiana termostatu - :cry: - albo p艂ukanie uk艂adu ch艂odzenia w jakim艣 warsztacie :cry: .
Pozdrawiam i 偶ycz臋 Spokojny i Radosnych 艢wi膮t Bo偶ego Narodzenia - oraz jak najmniej k艂opot贸w z SUBARAKIEM.

Profi

[ Dodano: 19 Grudzie艅 2012, 13:55 ]
jare'k - oprucz termostatu mo偶esz mie膰 kiepsk膮 pomp臋 wodn膮 :cry: z racji ju偶 "pe艂noletnio艣ci" Subaraka.
Profi

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Liberatorus Maximus
Liberatorus Maximus

Warto sprawdzi膰 czy powrut ch艂odziwa nie jest zatkany .

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Liberatorus
Liberatorus

Wielkie dzieki za podpowiedz,jak tylko znajde czas to to posprawdzam,coprawda szykuje dr贸gi silnik tak na top ale szkoda by艂oby ten zajecha膰,tym bardziej 偶e chula narazie,Zdrowych pogodnych i weso艂ych 艣wi膮t 偶ycze i pozdrawiam.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Nowicjusz
Nowicjusz

M贸j te偶 pali sporo, tzn tak mi si臋 wydaje, jeszcze nie mia艂em okazji sprawdzi膰 do porz膮dku... Trasa powrotna po zakupie, mo偶e nie do ko艅ca by膰 miarodajna, bo cisn膮艂em pierwsze 100km na 4biegu :oops: wi臋c pewnie ze偶ar艂 swoje, potem si臋 zagotowa艂 itd ca艂e te przygody...Na dodatek 100km autostrady, tam to wida膰 by艂o go艂ym okiem jak wska藕nik paliwa pikuje w d贸艂 :cry:
W sumie my艣l臋, 偶e spali艂 jakie艣 9/100. Szczerze to ja my艣la艂em, 偶e te male艅stwa mniej pal膮 i mam nadziej臋, 偶e to oka偶e si臋 prawd膮..

Co do ogrzewania, to tak jak m贸wi艂 jare'k, musz臋 mie膰 ustawione na szyb臋, 偶eby lecia艂o ciep艂o. Dziwne, no ale widocznie to norma.

koko-LUB to okolice Lublina. Fotek moich jeszcze nie mam, wi臋c dam kilka tych od ba偶anta, kt贸re przes艂a艂 mi przed zakupem.

Profi, dzi臋ki za rady, my艣l臋 偶e uk艂ad mo偶e by膰 zapowietrzony, jak dolewa艂em p艂ynu to meeega bulgota艂o, co艣 z tym pewnie jest.

A, i wspomniane fotki:
http://imageshack.us/g/801/obraz001tu.jpg/

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Moderator
Moderator

woycieh pisze:
W sumie my艣l臋, 偶e spali艂 jakie艣 9/100. Szczerze to ja my艣la艂em, 偶e te male艅stwa mniej pal膮 i mam nadziej臋, 偶e to oka偶e si臋 prawd膮.

Bior膮c pod uwag臋 kubatur臋, mas臋, nap臋dy oraz antyaerodynamik臋 nie mo偶emy oczekiwa膰 cud贸w, niestety. Poza tym to auta z ubieg艂ego wieku, b膮d藕 co b膮d藕. Ale odp艂acaj膮 bananem na twarzy na przyk艂ad zim膮, kiedy inni buksuj膮 swoimi super furami, a cz艂owiek w "kredensie" wyje偶d偶a sobie z ka偶dej niemal lodowej czy 艣nie偶nej opresji. I to jest pi臋kne. :mrgreen:

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Nowicjusz
Nowicjusz

No tak to wszystko prawda, ale jednak liczy艂em na ok.7l, no MAX 8 :shock:
Moja kaczka '73 pali 5.5l, fiesta '88, 6.5l, tak偶e stare auta niekoniecznie musz膮 po偶era膰 du偶o. Fakt, 偶e troch臋 inne siniki i przede wszystkim kszta艂ty, no ale jednak :-D

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3  Nast臋pna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]