Dzisiaj jest 18 sierpnia 2018, 00:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: FELGI LIBERO V! I V2
VIP
VIP

AVE!
Jeśli chodzi o Bridgestonkę na zapasie - to może to być oryginalny zapas - jesli ma oznaczenie szerokości 155 to nie może być węższe od pozostałych opon o tej szerokości...
Co do wysokości - to dziwne ,gdyż 80 to profil bardzo wysoki i o ile wiem trzynastki produkują
do wysokości 85.Ja jeżdżę na Michelin Energy 13'' 155/80 i nie zauważyłem jakichś rażących
różnic ,a również mam taką starą-nową Bridgestonkę na zapasie...
;-)

VIP
VIP

Węższa nie jest - wydaje się być wyższa. Też mi się wydaje że to oryginał bo Niemiec który tym jeździł był strasznie pedantyczny i jeśli wymieniał coś to na oryginał. Podejrzewalem tylko że podczas "dostawy" Polacy wymienili mi tę oponę :mrgreen:. A, i zapomniałem dodać że te na których jeżdżę to zimówki.... 8-)

VIP
VIP

Ja miałem identyczną sytuację - kupilem od Niemca z zimówkami na alufelgach.Poszukalem
więc sobie kompletu felg stalowych i kupilem 4 szt. w pięknym stanie z kołpaczkami Subaru
za 180 zł.Do tego wspomniane już Michelin Energy i mam fabrykę, zimówki zostawiłem na tych
alufelgach ,gdyz piękne nie są...Ten zapas Bridgestone nigdy nie jeździł ,bo na obwodzie są jeszcze kolorowe linie...
Jeszcze słowo w kwestii felg, gdyż któryś z kolegów zamieścił zdjęcie świeżo wypiaskowanej i polakierowanej felgi - na zdjęciu widać drobiny śrutu ,które wbiły się tam gdzie wewnętrzna część łączy się z zewnętrznym pierścieniem felgi - to jest newralgiczny punkt felgi i najprędzej tam dochodzi do korozji, dlatego trzeba zwrócić uwagę na dwie sprawy - bardzo dokladnie wyczyścić pozostałości śrutu ,bądź piasku oraz po pomalowaniu położyć felgę na płaskiej powierzchni i tym samym lakierem zalać tą szczelinę dokładnie (lakier się ładnie rozprowadzi)..
Dlatego sie tak wymądrzam ,gdyz kiedys tego nie zrobiłem i bardzo szybko tego żalowałem... ;-)

VIP
VIP

A gdzie dostałeś te felgi w takiej cenie?

VIP
VIP

Szukałem wszędzie ,a znalazłem na Allegro - gościowi ,który woził części z Niemiec zaplątał się
przypadkowo taki komplet i człowiek sie martwił ,że nie sprzeda...Biorąc pod uwage ,że za nową trzeba by zaplacić 180 -190 zł - uważam ,że była to okazja!Wprawdzie jeszcze zapłaciłem za renowację ,ale to juz był mój kaprys, bo felgi były naprawdę w ładnym stanie...
Natomiast kupiłem jeszcze nakrętki do stalówek Subaru w firmie HBM w Kielcach (mają stronę ALLegro) i mogę je z czystym sumieniem polecić - naprawdę rzetelnie zrobiona rzecz
z b.ładnym chromem i moje czarne felgi wyglądaja naprawdę świetnie! :->

[ Dodano: 30 Maj 2008, 14:19 ]
Jeszcze słowko o zapasie - opona taka jak moja Bridgestonka czyli czternastoletnia nówka może byc traktowana tylko jako dojazdówka - kilkanaście lat robi swoje i do takiej opony
należy podchodzic z bardzo ograniczonym zaufaniem... :->

VIP
VIP

SunRiver pisze:
bardzo proste felgi wypiaskować , odtłuscic i lakier proszkowy (najlepiej) a jak nie akrylem i ze 3 warstwy bezbarwnego .

Lub tez troche lżej - spreyem do felg - tu zależy jakosc od ręki
Jeśli nie masz możliwości piaskowania to flexa z druciakiem i dokładnie wyczyscic z korozji i starej farby odtłuścić i pomalować spreyem do felg możesz na samochodzie , ale lepiej w takim wypadku ściągać po jednym i robic z obu stron odrazu po koleji każde koło
spray szybko wysycha więc bedziesz mógł w jeden dzień zrobić wszystkie koła - ja sie będę dopiero btał za odnowienie felg i kosza od zapasówki.
Jak będe robił to pofotkuje :)

Sorki jeszcze jedno mi się nasunęło pytanie - czy to znaczy że mogę tak ustawić podnośnik (pod ramę ?) żeby jeden bok mi się podniósł? I jeśli tak to w którym miejscu należy ten podnośnik ustawić?

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

mocowanie podnośnika jeśt ściśle wyliczone w liberku z przodu mozesz tylko zaraz za kolem podłożyć i podniesie ci tylko jedna stronę , natomiast z tyłu pozesz dać przed kołem (są oznakowane miejsca na orginalny lewarek) albo pod belke z tyłu i unieśc cały tył do góry wtedyy mozesz 2 tylne kola zdjac i robić

Obrazek Obrazek Obrazek

VIP
VIP

Zabrałem się za to malowanie bo nie mogłem już patrzeć na te rdzewiejące felgi. Przy okazji sprawdziłem czy koło zapasowe jest rzeczywiście zapasowe - na szczęście pasowało. Przy okazji - w instruckcji obsługi jest apisane że jak chcę podnieść któreś tylne koło to lewarek umieszczam pod tą belką ale w odległośći 10cm od koła. Czy to znaczy że jak na środku podłożę o może się złamać? I jeszcze jedno - przy rozbieraniu kół okazało się że w jednym nie ma jednej śruby kołpakowej tylko taka zwykła - czy można gdzieś dostać taką śrubę kołpakową do mocowania koła?

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

chodzi o to że orginalny lewarek moze nie wytrzymac obciażenia bowiem tył jest trochę cieżki , niemniej ja swojego podnosiłem jednym hydraulicznym na belce cały tył do góry i jest oki :)

śruby do kół są na allegro do subaru
http://moto.allegro.pl/search.php?strin ... &country=1

Obrazek Obrazek Obrazek

VIP
VIP

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź (jak zwykle :mrgreen: ) ale te śruby mają zupełnie inny kształt niż moja. Moja ma cokół zrobiony z półkuli a tu są bardziej walcowate, ale i tak wielkie dzięki może coś dopasuję...

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

wiesz jak poszukać to i takie znajdziesz :) wiadomo ze orginalne są inne , ale da sie podpasować

albo i takie będą dobre
http://moto.allegro.pl/item371337017_or ... oyota.html

Obrazek Obrazek Obrazek

VIP
VIP

Kurde Sun ty to jesteś szperacz - szukałem i nie widziałem ich a ty nie dość że znalazłeś to jeszcze z Wawy wielkie dzięki :-D
A czy jeśli chodzi koła to rozstaw otworów na śruby podawany jako 4x100mm jest odpowiedni, czy też na coś jeszcze musze zwracać uwagę?
Czy coś takiego albo takiego będzie pasowało?

Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Tak wszystkie 4x100 będą pasować - zobacz na foty mojego v1 na felach od VW (chromy)
co do alusóe popatrz na szerokość 5,5" sa trochę za szerokie , ale nie dużo widać na fotkach v2 Jardy

Obrazek
Obrazek

http://subarulibero.org/Album13.htm tu masz na szerszych felach 5,5"
A to moje v1 na felgach VW
Obrazek

Pozdrawiam ....

A tam zaraz szperacz :) Poprostu zadaje właściwe pytania w wyszukiwarkach :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Junior Admin
Junior Admin
Awatar użytkownika

Ludzie, napiszcie - ale w sposób zrozumiały dla 7-latka - jakie felgi (jakie ET) z jakimi oponami wchodzą do v.1 bez konieczności podcinania nadkoli itp. modyfikacji. Im więcej czytam na ten temat, tym mniej rozumiem. A przy kalkulatorach rozmiarów to już wymiękłem kompletnie. :oops:

O ile dobrze rozumiem, większą od standardowej felgę trzeba skompensować niższą oponą. Tylko jaki jest sens takiej zamiany :?:

1. Mam, bo mieć chcę!
2. Ciągle ni mom chenci do roboty!
3. Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę!
4. Z optymizmu już się wyleczyłem, z głupoty niestety jeszcze nie!

VIP
VIP

zmierzyłem nadkola w swoim v2 i wychodzi ok 60 cm dziura na koła więc największa średnica bez problemu to tak z 55 cm by weszła według przelicznika http://kilometr.com/naprawiam-t-3.html#opony mogą być to opony na trzynastki o rozmiarze np 200/60/13 tylko w oryginalnych felgach tarły by od środka po amortyzatorach i dlatego jest potrzebne et i tu przedstawiam rysuneczek to objaśniający
czyli tobie potrzebna by była felga z ujemnym lub zerowym et i wtedy możesz dać oponkę szeroką . jeśli chodzi o szerokość felgi to tu jest duża tolerancja i zasada jest taka że szerokie oponki zawsze wejdą w węższą felgę w drugą zaś stronę jest gorzej tolerancja jest mniejsza choć i tak duża bo gdy zakładałem opony do nissana to się okazało że są węższe o około 6 cm od felgi więc trza było pokombinować by się przykleiły do rantów felgi.

[ Dodano: 20 Marzec 2009, 14:56 ]
Rozmiar opony - Szerokość felgi (zalecana | minimalna | maksymalna)

135/80 R 13 - 3,5 | 3,5 | 4,5
---
145/70 R 13 - 4,5 | 3,5 | 5,0
---
145/80 R 13 - 4,0 | 3,5 | 5,0
---
155/65 R 13 - 4,5 | 4,5 | 5,5
155/70 R 13 - 4,5 | 4,0 | 5,0
155/80 R 13 - 4,5 | 4,0 | 5,0
---
165/65 R 13 - 5,0 | 4,5 | 6,0
165/65 R 14 - 5,0 | 4,5 | 6,0
165/70 R 13 - 5,0 | 4,0 | 5,5
165/70 R 14 - 5,0 | 4,0 | 5,5
165/80 R 13 - 4,5 | 4,0 | 5,5
---
175/65 R 14 - 5,0 | 5,0 | 6,0
175/70 R 13 - 5,0 | 4,5 | 6,0
175/70 R 13 - 5,0 | 4,5 | 6,0
175/70 R 14 - 5,0 | 4,5 | 6,0
175/80 R 14 - 5,0 | 4,5 | 6,0
---
185/55 R 15 - 6,0 | 5,0 | 6,5
185/60 R 13 - 5,5 | 5,0 | 6,5
185/60 R 14 - 5,5 | 5,0 | 6,5
185/65 R 14 - 5,5 | 5,0 | 6,5
185/65 R 15 - 5,5 | 5,0 | 6,5
185/70 R 13 - 5,5 | 4,5 | 6,0
185/70 R 14 - 5,5 | 4,5 | 6,0
185/80 R 14 - 5,5 | 4,5 | 6,0

szerokości felg podane są w calach.
zasada jest taka wymiar pierwszy opony czyli szerokość jest zależna od szerokości felgi ale tak jak pisałem tolerancja jest duża. wymiar drugi czyli wysokość jest zależna od wielkości nadkola. Jeśli chcesz dać większą felgę to profil opony będzie mniejszy i taką zasadę stosuje się w wozach sportowych polepsza trakcję, co do jazdy w terenie to jest na odwrót chodzi o to by opona była duża choćby po to by na niskim ciśnieniu mielić po błocku lepsza przyczepność
trochę żem popisał mam nadzieje że się do czegoś przyda jeśli cosik by było niezrozumiałe to pytaj bo zdaję sobie z tego sprawę że jest troszkę namieszane. :mrgreen:

[ Dodano: 20 Marzec 2009, 16:10 ]
sumując to wszystko to na felgę o szerokości około 5 cali weszły by do naszych subarakach oponki o rozmiarach 195/60/13 i to jest max bez ingerencji. Jest możliwość wstawienia dystansów na amortyzatory by podnieść budę i wstawić większe tak robią w terenowych no i jeszcze można podnieść subaraka na budzie dając większe gumy w ten sposób spokojnie uzyskałbyś około 4 cm a nawet i więcej

Załączniki:
sb.asp.jpeg
sb.asp.jpeg [ 19.72 KiB | Przeglądany 4975 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]