Dzisiaj jest 24 wrze艣nia 2018, 21:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomo艣膰
 Tytu艂: Turystyczna p贸艂ka z zas艂onkami
VIP
VIP

Nie wiem czy pisa艂em ju偶 o tym (sprawdza艂em dwa razy w wyszukiwarce) ale poniewa偶 nie znalaz艂em to opisz臋 tutaj spos贸b budowy p贸艂ki na ciuchy (z zas艂onkami) jak膮 sobie skonstruowa艂em i u偶ywam dzielnie od 4 lat podczas rodzinnych wakacji pod namiot. P贸艂ka zrobiona jest ze sklejki (chyba 6 mm) i desek sosnowych umocowanych na obrze偶ach w celu wzmocnienia konstrukcji - nie kosztuje wiele a ciuchy dla dw贸jki doros艂ych i dzieci plus poduszki mie艣ci spokojnie wi臋c odpada dodatkowy baga偶 w postaci toreb czy walizek. Dodatkowo posiada zas艂onki gdy dw贸jka z nas nocuje w samochodzie (faceci wol膮 spa膰 w samochodzie, panie w namiocie ;) ). Poni偶ej opis ze zdj臋ciami:

Gotowa p贸艂ka w samochodzie wygl膮da tak (nie ma tam jeszcze zas艂onki tylnej ale w obecnej wersji ju偶 jest przyczepiona zszywkami do drewna):

Obrazek

Wymiary p贸艂ki ka偶dy musi sobie dobra膰 do艣wiadczalnie tak aby od ty艂u mo偶na by艂o j膮 swobodnie wsun膮膰 - moja wysz艂a oko艂o 110cm x 110cm (je艣li mnie pami臋膰 nie myli):

Obrazek

P贸艂ka mocowana jest do standardowych r膮czek w koliberku (v2) poprzez drewniane klocki i ta艣my z samozaciskowymi klamrami:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klocki drewniane mocowane s膮 do listew na obrze偶u za pomoc膮 tych metalowych k膮townik贸w i dodatkowo klejone klejem do drewna - mocowania te umiejscowione s膮 po wewn臋trznej stronie p贸艂ki - z przodu na samych rogach z ty艂u tak jak wyznaczaj膮 to tylne r膮czki (w v2 nie s膮 one symetrycznie oddalone - patrz zdj臋cie 2):

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na dolnych obrze偶ach p贸艂ki przyklejone s膮 (klejem na gor膮co) os艂ony kant贸w i rog贸w wykonane z poci臋tej na cztery cz臋艣ci os艂ony piankowej do rur - wida膰 to w miar臋 na pierwszym zdj臋ciu oraz na kilku poni偶szych:

Obrazek

Zas艂onki zrobione s膮 tak 偶e sam materia艂 nawleczony jest na dwie rurki z tworzywa, a te przymocowane do drewnianych listew p贸艂ki - chodzi o to aby podczas jazdy dzieci na tylnych fotelach mog艂y sobie je ods艂ania膰 i zas艂ania膰 w zale偶no艣ci czy chc膮 patrze膰 na 艣wiat czy nie bo np zaj臋te s膮 ogl膮daniem telewizji lub bajek :-) dalsze cz臋艣ci zas艂onek bocznych (trzeci rz膮d foteli) mocowane s膮 na sta艂e do listew p贸艂ki. Zas艂onka z ty艂u (brak jej na zdj臋ciach) przymocowana jest zszywkami na sta艂e do listew p贸艂ki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ca艂o艣膰 zamontowana jest tak jak pokazano na pierwszym zdj臋ciu. 艁atwo si臋 to demontuje i montuje a na postoju (po zastosowaniu os艂ony przeciws艂onecznej na przedni膮 szyb臋 (i boczne) zapewnia kompletne zas艂oni臋cie "cz臋艣ci sypialnej". Zas艂onki zapewniaj膮 r贸wnie偶 dobr膮 izolacj臋 ciepln膮 podczas ch艂odniejszych letnich nocy. Dodatkowo na sp贸d p贸艂ki przyklejone s膮 fluorescencyjne naklejki (gwiazdki, planety) kt贸re fajnie wygl膮daj膮 po zgaszeniu 艣wiat艂a. W tym roku planuj臋 jeszcze do艂o偶y膰 centralnie zainstalowan膮 lampk臋 led zasilan膮 z oryginalnej bocznej lampki w podsufitce.
To chyba tyle. Mam nadziej臋 偶e komu艣 przyda si臋 ten opis albo pobudzi do wymy艣lenia dodatkowych uniwersalnych patent贸w (nie narusz膮j膮cych mocno struktury auta) kt贸re uprzyjemni膮 i wspomog膮 sp臋dzanie czasu w naszych sympatycznych koliberkach...

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Tytu艂: Re: Turystyczna p贸艂ka z zas艂onkami
Liberatorus Maximus
Liberatorus Maximus
Awatar u偶ytkownika

Od艣wie偶am temat w zwi膮zku z wakacjami. Znalaz艂em fajny pomys艂 zrobienia "pawlacza" w liberku. Sporo chyba mo偶e si臋 w nim zmie艣ci膰 szparga艂贸w na co dzie艅 potrzebnych w aucie a zawadzaj膮cych w baga偶niku.
Obrazek

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Moderator
Moderator
Awatar u偶ytkownika

Mo偶na by jeszcze zrobi膰 g艂o艣niki po bokach.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Moderator
Moderator
Awatar u偶ytkownika

Wypisz wymaluj Jask贸艂ka jak na jachcie :-)
Klucz do k贸艂, lewarek, tr贸jk膮t, apteczka - wszystko co mi si臋 wala po samochodzie tam upchn膮膰 i gitara :-D

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Liberatorus Maximus
Liberatorus Maximus
Awatar u偶ytkownika

Te偶 my艣la艂em by to wszystko tam upchn膮膰. Mam tylko obawy co w przypadku ma艂ego bum... czyli nag艂ego zatrzymania jak nam np barierka nagle wyskoczy na drog臋? Nie chcia艂bym zgin膮膰 zabity lewarkiem :-?
Ale my艣l臋, 偶e na 艣piw贸r, poduszk臋 i inne lekkie rzeczy to si臋 wspaniale nadaje.

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Moderator
Moderator
Awatar u偶ytkownika

Jakby zrobi膰 na porz膮dny zaczepik to nie powinno wypa艣膰, nie? :-D

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Jak zrobisz porz膮dne zaczepy to ucierpi na tym funkcjonalno艣膰 pomys艂u a i tak przy zderzeniu b臋dzie istnia艂o niebezpiecze艅stwo odpadni臋cia. Moim zdaniem pomys艂, jak i wykonanie, bomba ale do zape艂nienia wy艂膮cznie lekkimi i mi臋kkimi rzeczami, kt贸re zazwyczaj do艣膰 bez艂adnie walaj膮 si臋 po samochodzie. Tak na wszelki wypadek.

1. Mam, bo mie膰 chc臋!
2. Ci膮gle ni mom chenci do roboty!
3. Jak mam czas to le偶臋 i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko le偶臋!
4. Z optymizmu ju偶 si臋 wyleczy艂em, z g艂upoty niestety jeszcze nie!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

VIP
VIP

Ciekawe jak to wygl膮da z drugiej strony? Poza tym pomys艂 fajny - nie wiem tylko czy da si臋 zaadaptowa膰 do V2 bo tam bardziej p艂aski dach jest :roll:

Ostatnio zmieniony 11 lipca 2011, 08:09 przez cjt7, 艂膮cznie zmieniany 1 raz

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Administrator
Administrator
Awatar u偶ytkownika

sporo fotek by艂o na forum z p贸lkami pod g艂osniki , co do schowka to echhh... brakuje mi schowka pod fotelem :(

Obrazek Obrazek Obrazek

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Do艣膰 niespodziewanie znajomy w艂a艣ciciel Kangoo w艂asnym przyk艂adem natchn膮艂 mnie do zrobienia takiej p贸艂ki z kawa艂ka sklepowego kosza na pieczywo.

Po obejrzeniu kilku zabud贸w na bazie wyrob贸w drewnopodobnych, ostatecznie zrezygnowa艂em z u偶ycia tego materia艂u. W autach terenowych na d艂u偶sz膮 met臋 sprawdzaj膮 si臋 jedynie sklejki 偶eglarskie lub lotnicze wraz z osprz臋tem tego samego pochodzenia. A to niestety okrutnie zwi臋ksza koszt takiej zabudowy. Natomiast druciany koszyk jest tak prostackim rozwi膮zaniem, 偶e idealnie pasuje do mojego poczucia estetyki i zdolno艣ci majsterkowania.

Za艂膮czniki:
DSC00973.JPG
DSC00973.JPG [ 94.17 KiB | Przegl膮dany 15706 razy ]

1. Mam, bo mie膰 chc臋!
Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Moderator
Moderator
Awatar u偶ytkownika

Super pomys艂! Ale jak to wynie艣膰 z Bierdronki? :evil:

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Junior Admin
Junior Admin
Awatar u偶ytkownika

Ten ze zdj臋cia zosta艂 zakupiony na aledrogo ale kiedy ja szuka艂em to niczego przyzwoitego nie znalaz艂em. Na szcz臋艣cie wspomo偶ony zosta艂em takim linkiem.

[ Dodano: 14 Czerwiec 2012, 10:45 ]
Znajomy majsterklepka podpowiedzia艂, 偶e do budowy takiej p贸艂eczki mo偶na wykorzysta膰 produkty z Ikei tj. druciane szuflady do szafy odzie偶owej. Maj膮 tego spory wyb贸r. Kwestia do rozpracowania to jak solidnie zamontowa膰 prowadnice bez dziurawienia dachu w liberatorze.

1. Mam, bo mie膰 chc臋!

Na g贸r臋
 Wy艣wietl profil  

Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]